Pomožte nám najít nejvýstižnější český překlad slova „surviv

Prostor pro diskuzi s ostatními.

Pomožte nám najít nejvýstižnější český překlad slova „surviv

Příspěvekod Verča » pát 12. lis 2010 10:06:03

Za všechny příspěvky předem děkujeme.

za www.sexualni.zneuzivani.cz Verča
Verča

Re: Pomožte nám najít nejvýstižnější český překlad slova „surviv

Příspěvekod Verča » sob 18. pro 2010 0:09:00

Diskuze se nám nějak nedaří...pojďme tedy začít tím, jak vnímáme označení "oběť sexuálního zneužívání" co v nás takové označení vyvolává, ať již jsme sexuální zneužívání v dětství zažili či nikoliv?

pro mě je "oběť" někdo, kdo se nemůže bránit...v souvislosti se sexuálním zneužíváním...je to pro mě dítě v momentu, kdy se mu zneužívání aktuálně děje, dítě, které je v moci dospělého a z celkové konstelace situace nemá možnost se zneužití bránit, nemá moc nad situací, je bezmocné...dospělý člověk, který zneužívání v dětství zažil, ale již není bezmocný, má moc nad svým životem a možnost s ním nakládat. to, že sexuální zneužívání v dětství je často vysoce traumatizující zkušeností, kterou si dítě následně přenáší i do dospělosti, nezpochybňuji. nicméně v dospělosti již máme možnost, stejně jako všichni ostatní dospělý, sami se sebou pracovat. i se svým nevědomím, kde se podobné zážitky ukládají. a svobodně se rozhodovat, zda zůstaneme obětí na celý život a moc nad sebou a svým životem stále necháme druhým (a tady se už nejedná jen o zneuživatele, ten byl na začátku, bezmocný člověk přenechává moc dalším jiným dospělým - často takovým, kteří rádi činí druhé bezmocnými a na těchto bezmocných parazitují) a nebo si ji necháme. Mnohdy to není vůbec jednoduché stát se z bezmocné oběti - mocným (a teď čím - použila bych "survivorem", ale prostě mi chybí český výraz....)

co si o tom myslíte vy?

Verča
Verča

Zpět na Komunita