prosím radu

Prostor pro vzájemnou pomoc a léčbu.

prosím radu

Příspěvekod ..... » ned 14. čer 2009 8:56:22

Dobrý den,
chtěl bych se Vás zeptat, mě samotnému se nic podobného nikdy nestalo, takže nevím co chtějí lidé zneužívaní v rodině slyšet a to je právě to na co se chci zeptat.

Na Vašich stránkách jsem našel všemožné cvičení a možnosti jak se dostat do lepšího stavu. Potřeboval bych však nějakou radu, co bych měl říkat když sem zjistil že mě nejbližší člověk byl zneužívaný. Snažil jsem se si o tom chvíli povídat a potom změnit téma na nějaké veselé, ale to očividně nebylo vůbec v pořádku. Chtěl bych se tedy zeptat, přímo nějakého člověka co má s tímhle zkušenosti, co by chtěl slyšet v tuto chvíli od partnera.

Děkuji Vám za případné rady :|
.....

Re: prosím radu

Příspěvekod ::: » ned 14. čer 2009 11:01:55

Více naslouchat než mluvit. Projevit pochopení a porozumění, podržet. Být trpělivý a nespěchat na nějaké řešení, spíš vyslechnout.
:::

Příspěvekod ..... » ned 14. čer 2009 11:51:54

Děkuji, budu se tak snažit chovat, ale nevím jak mám teď začít téma, možná by bylo asi dobré jít někam prič, například do kina na nějaký veselý film nebo prostě někam jinam než aby byla doma, nejdřív bych ale rád slyšel Váš názor.
.....

Příspěvekod :::: » pon 15. čer 2009 6:44:17

Nechte na ní, zda a kdy o tom bude chtít zase mluvit. Nemusíte toto téma otevírat sám. Chápu, že jsou pro vás její prožitky také velmi obtížné, a že se je snažíte rozptýlit veselým tématem nebo filmem. Myslím ale, že více ocení, pokud s ní u těch těžkých pocitů dokážete zůstat a pokud dokážete také zůstat s negativními pocity, které to vyvolá u Vás (bezmoc, strach, vztek apod.), aniž byste od nich utíkal a snažil se vše ihned napravit. Vím ale, že to je velmi těžké, a že je pro to třeba mnoho trpělivosti.
::::

Příspěvekod pinslat1 » úte 16. čer 2009 9:44:04

Souhlasím se slovy, která tu padla. Já jsem byla zneužívaná, mám partnera. V každém okamžiku, kdy vidíte, že s přítelkyní neni něco v pořádku, se jí pokuste obejmout a někdy (nebo spíš většinou) není potřeba slov. Potřebuje vědět, že jste vedle ní a že ve Vás má vždy oporu. Problém za ní stejně nevyřešíte, to musí ona sama. S tím rozveselováním je to strašně složité, nenuťte ji do něčeho, co ona zrovna v tu chvíli necítí jako správné. Hlavně nezvyšujte hlas. Ona je v té chvíli ta, co trpí. Je důležité, aby si o tom s Vámi promluvila a zjistil jste, jaké situace, věci nebo slovají tyto ošklivé zážitky připomínají - a pak se jim co nejvíce vyvarovával. Mně např. pokaždé rozbrečí, když mě někdo hodí na postel. Takové okamžiky myslím. Dřív nebo později se s tím vyrovnáte. Můžu ale osobně říct, že soužití se zneužívaným člověkem je strašně težké. Přítel taky už občas vůbec neví, co má dělat, když skoro celý den jenom brečím apod. Po nějaké době se stal jakoby "imunní" proti mým depresím a mně to připadalo, jako že mě už nemá rád, že mu na mně nezáleží a nestojí mu už za to mě utěšovat. Ale po rozhovoru s ním jsem si uvědomila, že tu nejsem sama, kdo trpí. Chápu, že Vás (a i mého přítele) musí trápit, když vidíte jak se Váš nejbližší člověk trápí a sžírá. Je potřeba, aby si tohle Vaše přítelkyně uvědomila. A snažila se co nejdříve vyléčit a tuto minulost proměnit ve svůj prospěch - zní to blbě, ale je to tak. Prostě jsme na planetě, abychom se něco naučili a překonali určité překážky a naučili se z nich získávat sílu do dalšího života a posilovat svoji duši a charakter. Když bude chtít mluvit, mluvte. Když ne, mlčte. Určitě se ale nepřestávejte snažit, nesmí v té depresi zůstávat dlouho, lidé jako my mají sklony se v tom utápět. Vaše rozveselování je určitě k dobru a je důežitý nějaký denní plán, hodně sportu, přírody a zábavy. Víc už Vám asi neřeknu. Hodně štěstí!!!! 8-)
pinslat1

Příspěvekod ..... » čtv 18. čer 2009 21:17:43

Ani nevím jak Vám mám poděkovat za veškeré rady, které jste mi dali, moc si toho vážim.
.....

Příspěvekod marie » ned 23. srp 2009 4:27:55

Ráda bych se přidala k těm, kteří tvrdí, že nejlepší je naslouchat. Mé zkušenosti se svěřováním se jsou velmi čerstvé, nikdy jsem nikomu neřekla, co se mi stalo, protože jsem myslela, že tím nic nezměním. Ale pak, když jsem se svěřila tak se mi moc ulevilo. Hlavně protože, jak tady někdo již řekl, občas mám sklon se v tom utápět a tím že mi ten druhý naslouchal a projevil soucit s tím, co jsem si prožila, jsem se ujistila, že to opravdu utrpení bylo a já mám právo být smutná. Já od nikoho nepotřebuji slyšet řešení, je to prostě trágédie jako všechny ostatní a já se musím snažit odpustit a nechat minulost minulostí a z toho všeho si pamatovat nejlépe jen zkušenost. To co doopravy potřebuji je podpora a láska a vědomí, že mám stále hodnotu jako žena a partnerka, i když jsem byla tak nechutným způsobem zneužita.

Konkrétně při rozhovoru jsem já měla občas zásek, protože jsem si nebyla jistá do jakých podrobností a nechutností můžu zácházet, takže je myslím dobré občas jemné pobízení, nebo trpělivé vyčkávání, prostě dát nějakým způsobem najevo, že vás to opravdu zajímá. Protože mě konkrétně ty nejhorší podrobnosti ve vzpomínkách trýzní nejvíce. Samozřejmě nevím jak to prožívají ostatní, mohu nabídnout jen svoji zkušenost. Jinak přeji hodně štěstí, hodný partner je pro zneužívanou ženu opravdový poklad :-)

Naposledy oživil Anonymous v ned 23. srp 2009 4:27:55
marie

Zpět na Podpora